Sunday, February 26, 2012

RPH PK KSSR

Mata Pelajaran dan kelas

Pendidikan Kesihatan Tahun Satu

Tema / Tajuk

Kesihatan diri dan reproduktif

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.2.1 dan 1.2.2

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Mempamerkan kemahiran berkata TIDAK kepada sentuhan tidak

selamat dengan nada suara dan intonasi yang betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Perbincangan tentang maksud sentuhan selamat dan sentuhan tidak selamat berdasarkan tayangan klip video.

2. Perbincangan tentang pelbagai situasi sentuhan yang selamat dan tidak selamat.

3. Pelbagaikan kemahiran berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

1. Kreativiti

2. Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1. Klip video

2. Kad imbasan

Penilaian Pengajaran dan pembelajaran

1. Berkata TIDAK dalam pelbagai cara kepada sentuhan tidak

selamat dengan yakin dan tegas.

Refleksi

1. 37 murid dapat berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat.

2. 3 murid masih perlu diberi latihan dengan kemahiran berkata

TIDAK kepada sentuhan tidak selamat. Murid yang tidak dapat

Menguasai akan diberi bimbingan dalam kelas seterusnya.

CONTOH RPH PJ KSSR

1.

Mata Pelajaran dan Kelas:

Pendidikan Jasmani Tahun 2 LINUS Tegar

2.

Tema / Tajuk:

Pergerakan Berirama – Rangkaian Kreatif

3.

Masa:

7.20 pagi – 7.50 pagi

4.

Objektif Pembelajaran:

Berkebolehan melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut lagu kanak-kanak.

5.

Standard Pembelajaran:

i) 1.5.1 Melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor mengikut tempo.

ii) 2.4.1 Membezakan kelajuan pergerakan yang sesuai mengikut tempo.

iii) 5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan dengan seronok.

6.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

a. Memanaskan badan.

b. Aktivit 1 - Melakukan kombinasi pergeraan:

· Set 1:

i) Berlari ke depan – 4 kiraan

ii) Mengundur – 4 kiraan

· Set 2:

i) Berskip dengan pasangan – 4x ikut arah jam

ii) Berskip dengan pasangan – 4x ikot lawan jam

c. Aktiviti 2 – Ikut ketua dengan Muzik

· Ketua melakukan rangkaian pergerakan lokomotor mengikut muzik dan ahli kumpulan mengikut pergerakan ketua.

d. Menyejukkan badan.

7.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

i) TMK : Muzik

8.

Bahan Bantu Mengajar / Alatan:

i) Radio & CD

ii) Tali skiping

iii) Skitel

9.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

Senarai semak markah berdasarkan persembahan rangkaian kreatif.

10.

Refleksi Pengajaran:

i) Murid dapat menjalankan aktiviti berdasarkan kepada pengalaman mereka sendiri.

ii) Murid menunjukkan minat dan seronok menjalankan aktiviti.

RPH PJ KSSR

1.

Mata Pelajaran dan Kelas:

Pendidikan Jasmani Tahun 2 Biru Laut

2.

Tema / Tajuk:

Pergerakan Lokomotor – Melompat Ayunan Tali

3.

Masa:

8.00 pagi – 8.30 pagi

4.

Standard Pembelajaran:

i) 1.2.3 Melompat berterusan tali yang diayun berulang-ulang oleh dua orang rakan.

ii) 2.2.1 Mengenalpasti ciri-ciri perlakuan lokomotor dan bukan lokomotor.

iii) 5.3.1 Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.

5.

Objektif Pembelajaran:

1.2 Berkebolehan melakukan pelbagai pergerakan lokomotor asas dengan lakuan yang betul.

6.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

Aktiviti: Melompat ayunan tali

a. Memanaskan badan.

b. Melakukan aktiviti:

· Melompat ayunan kayu

· Melompat tali mengikut muzik

c. Permainan kecil – Jangan Tertinggal

d. Menyejukkan badan.

7.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

i) Inovatif & Kreatif

8.

Bahan Bantu Mengajar / Alatan:

i) Kayu rod

ii) Tali skiping

iii) Bahan terpakai – wayar

9.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

Lembaran kerja

10.

Refleksi Pengajaran:

i) 33 dari 34 orang murid dapat melakukan aktiviti melompat ayunan tali dengan teknik yang betul.

ii) 1 orang murid diberikan aktiviti pemulihan semasa P&P.

RPH PJ KSSR TAHUN 2

1.

Mata Pelajaran dan Kelas:

Pendidikan Jasmani Tahun 2 LINUS Tegar

2.

Tema / Tajuk:

Pergerakan Berirama – Rangkaian Kreatif

3.

Masa:

7.20 pagi – 7.50 pagi

4.

Objektif Pembelajaran:

Berkebolehan melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut lagu kanak-kanak.

5.

Standard Pembelajaran:

i) 1.5.1 Melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor mengikut tempo.

ii) 2.4.1 Membezakan kelajuan pergerakan yang sesuai mengikut tempo.

iii) 5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan dengan seronok.

6.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

a. Memanaskan badan.

b. Aktivit 1 - Melakukan kombinasi pergeraan:

· Set 1:

i) Berlari ke depan – 4 kiraan

ii) Mengundur – 4 kiraan

· Set 2:

i) Berskip dengan pasangan – 4x ikut arah jam

ii) Berskip dengan pasangan – 4x ikot lawan jam

c. Aktiviti 2 – Ikut ketua dengan Muzik

· Ketua melakukan rangkaian pergerakan lokomotor mengikut muzik dan ahli kumpulan mengikut pergerakan ketua.

d. Menyejukkan badan.

7.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

i) TMK : Muzik

8.

Bahan Bantu Mengajar / Alatan:

i) Radio & CD

ii) Tali skiping

iii) Skitel

9.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

Senarai semak markah berdasarkan persembahan rangkaian kreatif.

10.

Refleksi Pengajaran:

i) Murid dapat menjalankan aktiviti berdasarkan kepada pengalaman mereka sendiri.

ii) Murid menunjukkan minat dan seronok menjalankan aktiviti.

SEKOLAH KEBANGSAAN KAMPUNG JEPAK

LAPORAN ORIENTASI GURU SANDARAN TERLATIH

Description: D:\my works\laporan ke ppd\lencana.jpg

SEKOLAH KEBANGSAAN KAMPUNG JEPAK

97000 BINTULU, SARAWAK

LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH (GST)

NAMA GURU :

WAN KHAIRULFAIRUZ BIN WAN KHALID

LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

2 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Taklimat pengurusan dan pentadbiran sekolah.

4

Aspek

:

Pengurusan Diri di Sekolah

5

Objektif

:

1.

Sebagai pendedahan awal kepada guru baru dengan persekitaran sekolah.

2.

Memperkenalkan diri kepada warga pengurusan sekolah.

3.

Pengurusan tempat tinggal.

4.

Penerangan bidang tugas pentadbiran.

6

Aktiviti

:

1.

Suai kenal dengan kakitangan pentadbiran sekolah

2.

Taklimat ringkas dari Guru Besar dan PK Pentadbiran

3.

Menguruskan tempat tinggal sementara

7

Penilaian

:

Maklum balas dan interaksi lisan

8

Rumusan

:

Memperoleh pendedahan dan gambaran awal tentang sekolah

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor

LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

2 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Taklimat pengurusan kurikulum.

4

Aspek

:

Hal-hal pengurusan organisasi

5

Objektif

:

1.

Mewujudkan perhubungan yang mesra antara guru baru dengan warga SK Kg Jepak.

2.

Menyesuaikan diri dengan persekitaran sekolah.

3.

6

Aktiviti

:

1.

Penerangan tentang gaji dan elaun.

2.

Penerangan ringkas tentang dasar dan pekeliling KPM

3.

Perbincangan dan maklumbalas berkaitan dasar, program, aktiviti dan pekeliling KPM

7

Penilaian

:

Melalui perbincangan dan maklum balas lisan

8

Rumusan

:

Pendedahan mengenai pekeliling yang merangkumi dasar/program/aktiviti KPM dapat memberi kefahaman kepada guru akan hala tuju dan matlamat KPM, seterusnya bersedia untuk menjalankan tugas bagi merealisasikannya.

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor


LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

7 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Taklimat pengurusan hal ehwal murid.

4

Aspek

:

Hal Ehwal Murid, bidang tugas/jawatankuasa.

5

Objektif

:

1.

Penjelasan berkenaan bidang jawatankuasa yang melibatkan guru UBK

2.

Pendedahan berkaitan perancangan aktiviti yang telah dirancang oleh jawatankuasa yang terbabit.

3.

Mendapat maklumat dan penjelasan yang lebih jelas berkaitan Hal Ehwal Murid dan Pentadbiran

6

Aktiviti

:

1.

Taklimat daripada PK HEM berkaitan jawatankuasa.

2.

Perbincangan berkaitan Hal Ehwal Murid dan perancangan aktiviti.

3.

-

7

Penilaian

:

Maklum balas lisan dari guru

8

Rumusan

:

Pendedahan dan makluman dapat memberikan penjelasan lebih khusus berkaitan bidang tugas dan penglibatan jawatan dalam jawatankuasa-jawatankuasa di sekolah.

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor


LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

8 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Taklimat pengurusan kokurikulum.

4

Aspek

:

Pengurusan sekolah, bilik UBK dan PPDa.

5

Objektif

:

1.

Mengenali dan perbincangan dengan pengetua

2.

Mengemas dan menceriakan bilik UBK dan PPDa

3.

-

6

Aktiviti

:

1.

Sesi suai kenal dengan pengetua

2.

Mengemaskini bilik UBK dan bilik PPDa

3.

-

7

Penilaian

:

Laporan dan maklum balas lisan oleh guru

8

Rumusan

:

Perjumpaan dengan pengetua memberi gambaran yang lebih jelas lagi tentang harapan dan sokongan pihak sekolah terhadap Unit Bimbingan dan Kaunseling (UBK)

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor


LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

8 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Taklimat pengurusan kokurikulum.

4

Aspek

:

Sukan dan permainan

5

Objektif

:

1.

Memberi pendedahan tentang penganjuran program di sekolah

2.

Melibatkan guru dengan aktiviti sekolah

3.

Mendedahkan guru dengan budaya dan pelaksanaan program sekolah

6

Aktiviti

:

1.

Penganjuran sukan olahraga untuk mewakili daerah Bintulu di stadium Bintulu.

2.

Penglibatan hari kokurikulum (Rabu).

3.

Perancangan aktiviti.

7

Penilaian

:

Pemerhatian dan maklum balas lisan dari guru

8

Rumusan

:

Dapat melihat budaya sekolah dalam menganjurkan dan meraikan sesuatu program.

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor


LAPORAN PROGRAM ORIENTASI

GURU SANDARAN TERLATIH SISWAZAH (GSTS)

Bil

Perkara

Keterangan

1

Tarikh

:

9 Feb 2012

2

Masa

:

1 hari

3

Bidang

:

Refleksi dan pelaporan.

4

Aspek

:

Kemaskini laporan bersama guru pembimbing.

5

Objektif

:

1.

Menjadikan pelaporan mencapai tahap kompetensi.

2.

Memberi taklimat kepada guru baru tentang bidang tugas dan tanggungjawab sebagai guru baru.

3.

Sebagai motivasi kepada guru untuk terus menjalankan tugas dengan lebih aktif dan berkesan.

6

Aktiviti

:

1.

Analisis dan kemaskini pelaporan .

2.

Pebimbingan guru baru bagi mendapatkan maklumat/panduan yang berkaitan aktiviti/program sekolah daripada guru.

3.

Pebimbingan dan pemberian nasihat kepada guru baru tentang semua aspek pendidikan dan menjaga serta mengambil berat kebajikan guru baru.

7

Penilaian

:

Laporan program dan maklum balas dari guru

8

Rumusan

:

Penglibatan dalam program ini dapat membantu guru meningkatkan kemahiran, , dan mengetengahkan diri ke ruang lingkup yang lebih besar. Disamping itu juga, dapat membina hubungan dengan pelajar sekolah yang terbabit.

...............................................

Tandatangan Guru

..............................................

Tandatangan Mentor

Disediakan oleh,

Disemak oleh,


......................................................

Wan Khairulfairuz bin Wan Khalid

......................................................

Norizan bin Jaidi

Guru Sandaran Siswazah Terlatih

SK Kampung Jepak,

97000 bintulu, Sarawak.

Fasilitator/Mentor

SK Kampung Jepak,

97000 bintulu, Sarawak.

Disahkan oleh,

......................................................

Abdul Rahman bin Hj. Ismail

Guru Besar

SK Kampung Jepak,

97000 bintulu, Sarawak.